Site Overlay

Tipy na zábavné hry na doma pro děti do tří let

Máte doma jednoho nebo více malých „raubířů“, kteří mají neustále potřebu vymýšlet nějaké lumpárny? Děti zkrátka potřebují zabavit, protože kdo si hraje, nezlobí. Zejména pak v době, kdy nelze chodit často ven, ať už z důvodu špatného počasí, nebo nemoci, musíme hledat zábavu jinde.

Malování a tvoření

Pastelky, voskovky, tempery nebo fixy. To vše jsou nezbytné pomůcky, které u vás doma rozhodně nemohou chybět. Většina dětí miluje kreslení a různé tvoření za účasti rodičů. Můžete tak strávit čas doma zábavou, která je pro děti velmi přínosná. Nám se velmi osvědčila jednoduchá hra, kdy jsem na bílý papír nakreslila obrázek bílou svíčkou. Syn byl překvapený, že kreslím a není tam nic vidět. Řekla jsem mu, že si teď musí vzít pastelku nebo vodovku a celý papír přetřít barvou. V tu dobu ještě moc malovat neuměl, ale stačilo po papíře jen „čárat“ a obrázek se začal objevovat. Pomohla jsem mu ho přetřít pořádně a ta radost v jeho očích, když spatřil hotový obrázek!

Loutkové stínové divadlo

Tato hra se je vhodná zejména pro dlouhé zimní večery, protože budete potřebovat lehké přítmí. Z tvrdého papíru si vyrobte pár postaviček, stačí něco jednoduchého, ale rozpoznatelného. Postavičku si připevníte na špejli, aby s ní šlo snadno manipulovat. Pak už stačí jen lampička nebo baterka, která vytvoří na protější zdi stín. A hurá na divadlo. Pokud se vám nechce „tvořit“, vystačíte si také s vlastníma rukama a fantazií. Většina dětí stínové divadlo miluje.

Doplňovačky

Tato hra je vhodná pro děti kolem tří let, které už mají bohatší slovní zásobu. Princip je jednoduchý. Budete vyprávět smyšlenou pohádku nebo příběh formou lehkých hádanek. Například: „pán, který jezdí hasičským autem a hasí požáry, se jmenuje?….“ Uvidíte, že se dítě brzy „chytí“ a bude to pro něho obrovská zábava. Později jsme se synem přešli na klasické hádanky, které kolem čtyř let začal dávat i on mě. Dětská fantazie je jako nekonečná studna. Spoustu hádanek najdete také v naší kategorii Zábava – Hádanky.

Schovávaná na více způsobů

Malé děti milují schovávanou. Tuto hru můžete s dítětem hrát od doby, kdy začne samo chodit. Samozřejmě je třeba pravidla hry přizpůsobit věku dítěte. Pro ty úplně nejmenší je ideální hra takzvaná „vykukovaná“. To znamená, že se schováte za nábytek nebo si dáte přes hlavu třeba peřinu a budete na dítě vykukovat a bafat. Přibližně od dvou let věku už lze tuto hru hrát oboustranně. I když nám dospělým to přijde poněkud monotónní a jednoduché, věřte, že pro malé dítě je to nekonečná legrace.

Od dvou let už můžete hrát běžnou hru na schovávanou s tím, že většinou hned víte, kam se dítě schovalo, ale musíte dělat, že ho dlouze hledáte. Když se schováte vy, naopak volíte jednoduchý úkryt, který dítě rychle objeví. Také tato hra je mezi dětmi velmi oblíbená od útlého věku, ale i mezi školáky.

Zábava s domácí modelínou

Nechce se vám kupovat modelínu v obchodě? Vyrobte si za pár korun vlastní a uvidíte, že je mnohem lepší! Budete potřebovat jen mouku, vodu, sůl, ocet, olej a potravinářské barvivo. S modelínou je velká zábava. Můžete tvořit různé tvary, dát dítěti špejle, které do modelíny napíchá, zkrátka co vás napadne. 

Schovávání předmětů

Další velmi zábavná hra je schovávání předmětů a napovídání formou „samá voda, přihořívá, hoří!!“. Každý z nás si na tuhle hru vzpomene z dětství. Je to velmi snadné. Nějaký předmět, nejlépe hračku, schováte (například do šuplíku) a necháte dítě hledat. Budete mu napovídat. Když půjde špatným směrem „samá voda“, když se bude přibližovat „přihořívá“ a jakmile bude u cíle „hoří!“. Samozřejmě s ohledem na věk můžete nápovědu zjednodušit a dítě nasměrovat. U větších dětí to lze hrát i obráceně.

Je to stejné, nebo není?

Pomocí této hry se dítě zároveň učí. Můžete zkusit například vysypat několik ponožek a promíchat je. Pak nechat dítě, aby našlo ty, které k sobě patří. Pokud máte doma pexeso, na jehož hru je dítě ještě malé, vezměte pár kartiček (vždy dvě stejné), otočte je obrázkem nahoru a promíchejte. Nechte opět dítě hledat dva stejné obrázky. Tahle hra je vhodná už pro ty nejmenší batolata (zhruba od osmnácti měsíců). Brzy pak můžete začít hrát pexeso.

Máte nějaké další nápady, jaké hry lze hrát doma s našimi nejmenšími? Věříme, že ano a budeme rády, když se s námi o ně podělíte. Těšíme se na vaše komentáře 🙂