Site Overlay

Strach ze zubaře a jak ho překonat?

 Je spousta věcí, kterých se na světě bojíme. Není člověka, který by se nebál alespoň jedné věci. A každý se bojí něčeho jiného. Existují fóbie, od knoflíků, přes pavouky až po doktory, mezi nimi podle mě nejvíce vyniká zubař. Od malička se učíme pozorováním, takže to znamená, že pozorujeme svoje rodiče a sledujeme i jejich strachy.

 Většina z nás, asi okolo 75% lidí mají špatný pocit z toho, že musí jít k zubaři. Až 15% lidí trpí opravdovou fóbií ze zubařů. Podle dalších průzkumů je i zjištěno, že se prohlídky bojí více muži, než ženy.
 Existuje mnoho moderních ambulancí, kde v čekárně neucítíte pach dezinfekce a neuslyšíte zvuk vrtačky, z které nám leze mráz po zádech, jen když o ni někdo promluví. Tím se naše tělo uklidní víc, než když první věc, kterou uslyšíme po vstupu do čekárny její zvuk.
 Strach může zmírnit i dobrý personál, který je milý a vysvětlí vám, co vás čeká a nemine. Dnes už se používají anestezie, při kterých bolest skoro až necítíte, což je taky jedna věc, co je nám nepříjemná bolest.

Jednou z hlavních věcí je si vybrat kvalitního zubaře, kterému budete plně důvěřovat. Měl by být trpělivý, měl by mít schopnost pro vás vytvořit příjemné prostředí, aby se strach ještě víc nestupňoval. To poznáte většinou už po první kontrole, jaký váš lékař pravděpodobně je. S výběrem zubaře vám může pomoct někdo z kamarádů, nebo příbuzných díky jejich doporučení.

Hodně zubařů přistupuje kladně k tomu, že se lidé zákroků bojí a pochopí problém. Špatného zubaře poznáte už jen kvůli tomu, jak k tomu přistupuje. Strach mohl vyvolat třeba jenom špatně provedený zákrok. To neznamená, že každý zubař udělá věc stejně špatně, nebo že u každého zákroku je bolest stejná.

 Pokud nevíte jak uklidnit dítě, které jde k zubaři, řešte to tak, že přijdete do ordinace společně, což se předpokládá. Posaďte ho do křesla, samo si prozkoumá lékařské náčiní. Za to, že dítě zvládlo prohlídku, nebo zákrok, mu kupte například malou hračku, nebo něco dobrého. Dítě si na to zvykne a bude vědět, že dostane odměnu za svojí výdrž při zákrocích.
 U prvních prohlídek si dítě musí hlavně zvyknout na prostředí ordinace, na zubaře a podobně.

Samozřejmě, že to bude chtít ze začátku trošku trpělivosti z obou dvou stran. Zubař by neměl projevit naštvání, nebo zlost na chování dítěte, protože v tu chvíli u dítěte vzniká jakýsi blok, který se stává jeden z podmětů strachu v následujících letech. V tu chvíli už nic nezměníte, a proto pečlivě vybírejte zubaře.