Site Overlay

Šikana dětí a jak ji řešit

 Šikana je bohužel všude kolem nás. Denně čtu nebo poslouchám o náznacích šikany, o tom jak by každý proti ní chtěl bojovat. Jsou to většinou organizace, které pomáhají dané škole. Šikana bohužel ale zůstává a poslední dobou více roste a více se o ní mluví.


 Jsou dva druhy šikany, jedna ta normální a pak kyberšikana, což znamená, že dané dítě šikanují pomocí internetu. Nadávání, zveřejňování směsných fotek nebo videí. Nepleťte si to s tím, kdy je něco myšleno jako sranda, protože některé děti se baví tím, že o sobě dělají vtipné obrázky a společně se tomu zasmějí. To je úplně jiný případ.
 Svým způsobem nejde šikanu ze světa zcela odstranit, protože vždy se najde někdo, kdo otočí na další stránku a šikanu rozjede od znova.
 Proč to vlastně dělají? Je možnost, že jenom z nudy, kvůli tomu, že je ten daný člověk ,,jiný“, ve škole to může být i jen kvůli tomu, že zrovna to dítě, které je šikanované je oblíbené u učitelů. Setkala jsem se, ale i případy, kdy byli šikanováni ti, co si například vymýšleli pohádky, lhali.


 Jak je tedy možné šikanu rozpoznat?
 Velmi nápadné je to, když dítě nemluví o kamarádech ze školy, dítě s nikým nechodí ven a většinu času se zdržuje doma. (To nemusí být úplně náznak šikany, vzhledem k tomu, kolik dětí je raději zavřených doma u počítače)
  Často na svém dítěti pozorujete strach, nervozitu nebo úzkost, která se stupňuje časem, kdy je škola.


 Pak jsou tu i příznaky jako nechuť k jídlu, častá bolest hlavy. Nebo se dítě často ráno vymlouvá, že mu je zle a že do školy jít nemůže.
  Pokud pozorujete jakoukoliv podezřelou změnu chování, zvyšte pozornost a zkuste se zeptat. Většina děti se doma o šikaně nezmíní, ale věřím tomu, že když ukážete a přesvědčíte ho o tom, že se všechno zlepší a ukážete mu, že mu pomůžete, poleví a pravý důvod změny nálad vám nakonec přizná.
 

 Abych se přiznala, pro mě by bylo nejlepší řešení vzít dítě a nechat ho přestoupit na jinou školu. Je tu ale možnost toho, že si tuhle verzi plánu nemůžete dovolit, ať už kvůli financím, nebo kvůli práci, či čemukoliv jinému, myslím si, že to můžete zkusit i jinak.  Například konzultace s ředitelem, který by to měl svým způsobem začít řešit, třeba udat dvojky z chování, nebo něco podobného. Nebo vysvětlit dítěti ať sebe všechnu svoji odvahu a zkusí se jim postavit, cokoliv jim říct. Dovolím si říct, že šikanují jen psychicky nevyrovnaní lidé, kteří se hned zaleknou, když do teď pro ně slabý kus jedince, se ozve formou takovou, jako oni šli na něj. Tím nemyslím, že je má začít šikanovat, ale jen se jim postavit. Uvidí, že je to přestane bavit, nebo spíš dostanou strach.