Site Overlay

Psychické nemoci u dětí a jak je poznat

 Žijeme v 21. století, kdy už jsou i děti vystavené tlaku okolí a i oni již mohou v mnohé většině trpět nějakou z psychických nemocí, i když tomu tak na první pohled nemusí být znát a vám může připadat zvláštní, že malé dítě by mohlo být takto nemocné.

Psychické problémy u dětí, dělají rodičům mnohdy tu největší starost. Mají velký strach o své děti. Zároveň si málo kdo z nich připustí, že by takovou psychickou poruchou mohlo jejich dítě vůbec trpět. Často to berou i sami na sebe, že při své výchově někde udělali chybu. Mnohdy to ale vaše chyba není, může být problém úplně někde jinde, takže před tímto problémem neutíkejte

Pokud-li mluvíme o psychickém zdraví, je velmi spjaté s tím fyzickým. To znamená, že když je dítě zdravé, neomezuje ho žádná bolest, splňuje se tím podmínka základní psychické pohody. Jsou tu i další podmínky, jako např: dobré rodinné zázemí, dobré vztahy v rodině, podpora a zájem rodičů, doprovázený péči o dítě, dobré vztahy s kamarády a celkově okolím, nepřítomnost špatných událostí.

Je jasné, že ne vždy je život plný štěstí a radosti, což nemůžeme moc ovlivňovat, ale je podstatné to, jaký domov dítěti vytvoříme, jak k dítěti přistupujeme a jak my sami vnímáme svět okolo nás. Pokud budeme dítě podporovat a ukazovat mu to, že svět a život bereme pozitivně, dáváme i jemu podklad k tomu, aby to zvládalo stejně.
 Zdravé dítě je většinou veselé, šťastné, raduje se z toho, co dělá, je spontánní, rádo si hraje,je motivovaný k tomu, co dělá, má zdravý strach (například ze školy), dokáže vycházet s ostatními, dobře spí, má chuť k jídlu, a podle dalších podobných faktorů.
 To, že se někde vyskytuje problém poznáte podle toho, jak mluví o tom, jak se cítí, o tom co prožívá. Některé děti o tom mluví rovnou (byla jsem smutná, nedařilo se mi, bavilo mě to), jiné děti jsou více uzavřené a sami od sebe by svoje zážitky ze dne neřekli. Proto je velmi těžké, jak zjistit, kde je problém. Na jednu stranu, jako rodiče, své dítě znáte nejlíp a vy sami, by jste si měli všimnout, kdy se dítě začíná chovat jinak. Mnohdy si toho všimnou i učitelé, pokud dítě již navštěvuje školu. 

dětské psychické nemoci

 Vůbec není těžké s tím dítěti pomoct. Když ucítíte, že je něco špatně, zvyšte svoji pozornost, povídejte si, ptejte se ho. Všímejte si víc jeho zájmů, co ho baví, co ne. Co ho trápí a co mu naopak dělá radost. Už jenom tím se může mnoho věcí vyřešit, když vyjmete z jeho života věci, díky kterým se trápí (pokud je to možné), nebo mu můžete pomoct, např. pokud má problém se školou.

 Hodně rodičů se zajímá o tom, jestli existují nějaké dané signály, že se s dítětem něco děje. Takové bohužel nejsou, vzhledem k tomu, že každé dítě je jiné. Každé bude mít také jiné projevy. Je tu však pár věcí, kterými by se nemoc mohla projevovat. Jsou to prvotní signály – nesoustředěnost, vyhýbání se kontaktu s kýmkoliv, uzavírá se do sebe, je smutné, bez energie, nebaví ho věci, které ho bavili dřív, nevydrží u učení, nechce se bavit na témata, které mu nevadily, projevuje se agresivně, ubližuje si samo sobě…

 Pokud ale budete mít pocit, že dítěti není dobře a přesto vám nic neřekne, možná není od věci najít nějakou pomoc. Ve školách jsou většinou školní poradci, nebo školní psychologové. Zkuste ty, nebo nejděte nějaké pro děti. Ujistíte sami sebe.