Site Overlay

Kdy začít s dětskými kroužky a který vybrat?

Jakmile nastoupí dítě do školky, často začínají rodiče objevovat nový svět – svět plný kroužků. Ovšem je skutečně vhodné začít s kroužky už ve třech letech? Nebo naopak počkat na pozdější dobu, třeba až půjde dítě do školy? A které kroužky a v jakém množství zvolit? Rodiče by měli přihlédnout nejen k tomu, co dítě baví, ale také k tomu, jak často bude dítě kroužek navštěvovat.

Jak na to?

Univerzální návod, jak postupovat při výběru vhodného kroužku právě pro vaše dítě, neexistuje. Měli bychom vždy dbát na to, abychom dítě nezahltili a zároveň vybírat takové kroužky, které jej budou bavit. Neplňte si jeho prostřednictvím své sny, ani se nesnažte jimi něco dokázat ostatním.

Pro začátek je důležité vnímat, co vaše dítě opravdu baví. Jestliže rádo kreslí nebo tvoří, můžete uvažovat o výtvarném kroužku či velmi rozšířené a oblíbené keramice. Baví ho zpívat, tancovat, recitovat, je společenské nebo spíše introvertní? Všechny tyto informace vám mnohé napoví. Samozřejmě se může snadno stát, že dítě netíhne k žádné z těchto oblastí, baví ho od všeho něco. To je zcela běžné u dětí v předškolním věku. V takovém případě mu nechte volnou ruku a ptejte se ho, co by jej bavilo. Nezapomínejte také na to, že některým dětem bohatě stačí vyžití ve školce a odpoledne jít na kolo nebo na hřiště.

Kdy je vhodné s kroužky začít?

Psychologové i odborníci apelují na to, aby rodiče nic neuspěchali. Zejména malé děti, které teprve nastupují do školky, by kroužky nemusely zvládat. Už jen adaptovat se na režim ve školce a zvládnout všechny aktivity s tím spojené, je pro dítě náročné. Není vhodné jej zatěžovat ještě kroužky. Místo toho bychom si jako rodiče měli udělat na dítě odpoledne čas, který budeme trávit společně. Pokud dítě není na kroužky ještě připravené, může se stát, že tam nebude chtít chodit a do budoucna na kroužky zcela zanevře.  

Jestliže se rozhodnete přihlásit dítě na nějaký kroužek již v předškolním věku, počkejte, až se dítě ve školce adaptuje. Ostatně, toto doporučují i ředitelé a učitelé mateřských škol.

Vhodnější doba k návštěvě kroužků je přibližně od první třídy. U starších dětí, které chodí do školy, můžete přidat více kroužků. Dítě by však nemělo navštěvovat kroužky častěji než 3 krát týdně.

Jaké kroužky vybrat?

Pokud jste usoudili, že je vaše dítě již zralé na návštěvu kroužků, je třeba přistoupit zodpovědně k výběru toho správného. Často bývají do školek a škol expedovány letáčky s nabídkou kroužků, jejichž výběr je skutečně rozmanitý. Může se jednat o pohybově zaměřené kroužky, výtvarné nebo hudební. Z hudebních aktivit mají děti nejčastěji možnost hrát na flétnu nebo zpívat. Oblíbené je malování a keramika, nebo také míčové hry. Starší chlapci pak chodí na různé bojové sporty, vědecké kroužky, lego. Holčičky zase na gymnastiku, tanec nebo aerobic. Porozhlédněte se po vašem okolí, jaké kroužky máte na dosah.

Jak poznat dobrý kroužek?

Pro své dítě chceme to nejlepší, ale co to konkrétně znamená? Jak najdeme ten správný kroužek? Podle sympatické lektorky či lektora, nebo podle ceny? Důležité je, aby se dětem věnovali skuteční profesionálové. Vybírejte kroužky, které mají dlouholetou tradici a své lektory vybírají skutečně velmi pečlivě, s ohledem na praxi i přístup k dětem.

Zajděte se na první hodinu (která bývá často zdarma) s dětmi podívat, promluvte si s lektorem a zjistěte si o daném kroužku co nejvíce informací. Není na škodu sledovat recenze na internetu nebo se zeptat ostatních maminek. Důležité je přátelské prostředí, aby se dítě cítilo na kroužku příjemně a také jej tato činnost obohatila. Ptejte se dítěte, jestli je spokojené a v případě tvorby (keramika, malování) se zajímejte o výsledky činnosti dítěte.

Buďte trpěliví. Někdy dětem trvá déle, než přijdou na to, co je opravdu baví. Dejte dítěti možnost vyzkoušet si různé kroužky a nezlobte se na něj, pokud ho zrovna vybraný kroužek přestane rychle bavit.

A nezapomínejte dbát také na to, aby dítě nebylo přetížené. Dopřejte mu dostatek volného času, který stráví s kamarády a také s vámi. Kroužky jsou příjemným zpestřením a také přínosné, ale pouze v rozumné míře.